Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej informuje, iż trwa ciągły nabór wniosków kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych.
Zapraszamy osoby, które:
- Kochają dzieci.
- Są wrażliwe na los samotnych, opuszczonych i potrzebujących dzieci.
- Chcą zaopiekować się dzieckiem pozbawionym opieki rodziców naturalnych i stworzyć mu prawdziwy, ciepły i kochający dom.
- Dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.
Ponadto:
- Posiadają obywatelstwo polskie.
- Posiadają zameldowanie na terenie powiatu niżańskiego.
- Posiadają stałe źródło utrzymania, (co najmniej jedna osoba w rodzinie).
- Posiadają warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
- Nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona.
- Nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych.
- Nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
- Legitymują się zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
- Posiadają pozytywną opinię o predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2 letnie doświadczenie
w poradnictwie rodzinnym.
Dziecko może zostać powierzone rodzinie zastępczej, która daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej. Doboru rodzin zastępczych dokonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w procesie naboru kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe
i zawodowe.
Osoby zainteresowane kandydowaniem do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zobowiązane są do złożenia następujących dokumentów:
- Wniosek kandydata na pełnienie funkcji rodziny zastępczej (pobierz). Zał. 1
- Dowód osobisty (do wglądu i weryfikacji danych osobowych).
- Odpis aktu małżeństwa - osoby będące w związku małżeńskim lub odpis aktu urodzenia - osoby samotne/wyrok rozwodowy rozwodu.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach.
- Aktualne potwierdzenie miejsca zameldowania.
- Potwierdzenie praw do zajmowanego lokalu.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (pobierz). Zał. 2
- Oświadczenie o braku ograniczeń władzy rodzicielskiej (pobierz). Zał. 3
- Oświadczenie o braku ograniczeń w zdolności do czynności prawnych (pobierz). Zał. 3
- Oświadczenie o niekaralności (pobierz). Zał. 3
- Oświadczenie o wypełnianiu obowiązku alimentacyjnego (pobierz). Zał. 3
- Opinia o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawiona przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2 letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym.
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r.
o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Po przeprowadzeniu oceny formalnej, uzyskaniu pozytywnej opinii psychologicznej
i pedagogicznej w zakresie predyspozycji i motywacji do sprawowania pieczy zastępczej, zostaje sporządzone zaświadczenie o wstępnej kwalifikacji kandydata na rodzinę zastępczą, następnie kandydaci zostają skierowani na bezpłatne szkolenie, którego ukończenie poparte zostanie odpowiednim zaświadczeniem. Zaświadczenie to uprawnia Sąd i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie do umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej.
Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku ul. Kościuszki 7, II piętro pok.29.
Zapraszamy do osobistego kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub kontaktu telefonicznego nr 15 841 63 68 wew. 331